همیشه این سوال مطرح می شود بهترین روشها برای استفاده کمتر از ظریفت هارد دیسک کدام است ما در این مقاله در تلاش هستیم که موثرترین روش ها را توضیح دهیم .
هارد (Hard Disk Drive) قطعه سخت افزاری است که برای ذخیره تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته استفاده می شود و این سوال که چه ظرفیتی را انتخاب کنیم برای خریداران مطرح است.
انتخاب هارد پس از تعیین نوع و تعداد دوربین های شما مشخص می شود و با توجه به محدود بودن پشتیبانی دستگاه ها از پورت های ساتا Sata که معمولا بین ۱ یا ۲ عدد می باشد و از لحاظ ظرفیت تا حداکثر ۸ ترابایت می باشد می توان از این روش ها استفاده نمود تا بتوانیم تعداد روز های بیشتر را در هارد دیسک خود ذخیره نماییم .

[lightbox thumb=”http://ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/07/za1.jpg”]

۱- (Motion Detection ) سیستم حساس به حرکت
در تنظیمات تمام DVRها قسمتی به نام موشن دتکشن وجود دارد که می تواند واکنش به حرکت اعمال کند که یکی از این واکنشها ذخیره تصاویر می باشد ، شما می توانید محیط مورد نظر که اهمیت حرکت دارد را انتخاب کرده و همچنین میزان حساست را نیزانتخاب کنید (عددی معمولا بین یک تا ده که هر چه کمتر باشد حساسیت هم کمتر می شود) استفاده از این روش زمان ضبط را به طور موثری در محیط هایی که تردد در آن کم می باشد بالا می برد .
لازم به ذکر است این روش در محیط های که از تردد بالایی برخوردار هستند نه تنها از مقدار حجم هارد دیسک نمی کاهد بلکه سبب افزایش غیر منطقی هارد دیسک هم می شود

[lightbox thumb=”http://ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/07/za2.jpg”]

۲- پایین آوردن  فریم های ضبط

تعداد فریم ها (Frame Per Second) در ذخیره تصاویر معمولا در سیستم پال تا ۲۵  فریم در ثانیه است به این معنی که در هر ثانیه ۲۵  تصویر  برای تشکیل تصویر متحرک در نظر گرفته شده است و زمان تنظیمات اولیه ضبط تصاویر شما می توانید با انتخاب تعداد فریم ،میزان حجم مورد نیاز را بر روی هارد را نیز در نظر بگیرید به طور مثال اگر شما ۱۲ فریم را در ثانیه انتخاب کنید پس حدود ۲ برابر تصویر بیشتری نسبت به ۲۵ فریم در ثانیه می توانید ذخیر سازید.

در محیط هایی مانند ورودی اصلی و روبروی داخل فروشگاه ها و جلوی گاو صندوق ها و جاهای پر خطر معمولا باید بالاترین فریم را در نظر گرفت زیرا زمان بازبینی جسم یا فرد اگر سرعت زیادی داشته باشد بنابر این تصویر مطلوبی شما نخواهید داشت.

[lightbox thumb=”http://ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/07/za3.jpg”]

۳- استفاده از VBR, CBR

در مبحث ضبط در DVRها) Bit Rate  بیت ریت( یا پهنای باند ویدئویی به دو صورت انجام می شود

۱ –  ثابت – constant bitrate (CBR) به معنی نرخ بیتی ثابت بوده و هدف از آن همان‌طور که از نامش نیز پیداست رسیدن به نرخ بیت ثابت یا میزان پهنای باند نامتغیر است.
۲ – متغیر – Variable Bit-Rate(VBR) به معنی نرخ بیتی متغیر بوده و همان‌طور که نامش مشخص است اجازه تغییر در نرخ بیتی را به کاربر می‌دهد. که باید میزان حداکثر تغییر را در آن مشخص کنید .

بنابر این در حالتهای که تصویر تقریبا در تحرک بالا می باشد بهتر است تا ازCBR  استفاده شود تا بی علت از پهنای باند بالا استفاده نشود ولی اگر در صورتی که از تصویر بیشتر در حالت تحرک پایین می باشد بهتر است  VBR استفاده شود .

[lightbox thumb=”http://ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/07/za4.jpg”]

۴- پایین آوردن کیفیت تصاویر بر اساس اهمیت موضوع
در برخی از دستگاه های dvr در کنار انتخاب فرمت تصاویر شما می توانید رزولیشن را هم انتخاب کنید و مشخص است که هر چه رزولوشن را پایین بیاورید حجم کمتری بر روی هارد دیسک اشغال می کند.

[lightbox thumb=”http://ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/07/za5.jpg”]


[list icon=”momizat-icon-bullhorn” ]کلیـک کـنید و به کـانال مجلـه در تلگــرام بپیـوندید[/list]