رفته رفته بر میزان و تعدد استفاده از این نوع فضای ذخیره‌سازی فیزیکی در رایانه‌ها افزوده می‌شود. SSDها را باید گزینه ایده‌آل برای کاربران حرفه‌ای به‌شمار آورد. در حال حاضر اکثر مک‌بوک‌های تولیدی اپل به حافظه SSD یا همان تکنولوژی فلش تجهیز شده‌اند. این مولفه‌های سخت‌افزاری امکان انتقال سریع‌داده‌ها و بهبود سرعت رایانه را فراهم می‌کنند و می‌توان آن‌ها را به عنوان نمونه‌ای از درایوهای یو‌اس‌بی (فلش مموری) با حجم بالا تصور کرد زیرا از همان نوع تکنولوژی بهره می‌برند. 

این درایوهای ذخیره‌سازی نیز در ابعاد و اشکال مختلفی به بازار عرضه می‌شوند تا انعطاف پذیری لازم به‌منظور استفاده در رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ‌ها و یا حتی سرورها را داشته باشند. در حال حاضر ۵۱۲ گیگابایت، بیشینه فضای ذخیره‌سازی است که بدون رویارویی با نرخ‌های نجومی می‌توانید خریداری کنید. یکی از موارد قابل توجه آن است که SSD ها معمولا بر خلاف دیسک‌های سخت (که در نسخه‌های ۳٫۵ اینچی در بازار موجود هستند) در قالب نمونه‌های ۲٫۵ اینچی به بازار عرضه می‌شوند. این بدان معناست که بدون استفاده تبدیل نمی‌توانید در همه کیس‌ها از این درایوهای ذخیره‌سازی بهره ببرید. با توجه به ابعاد و البته عدم تولید سروصدا، این مولفه‌های سخت‌افزاری رفته رفته به گزینه متداول در لپ‌تاپ‌ها تبدیل می‌شوند. اولترابوک‌ها نیز اکثرا (با توجه به عملکرد بالا) از این نوع درایوهای ذخیره‌سازی بهره می‌برند. از جمله مزایای این درایوهای ذخیره‌سازی، سرعت بالا، ابعاد کوچک‌تر، قابلیت حمل و نقل آسان، عدم بهره‌مندی از مولفه‌های متحرک، سروصدای کم، تعداد سیم ارتباطی کم‌تر، سرعتی تا ۲۵ برابر بیشتر در زمینه راه‌اندازی رایانه (در مقایسه با دیسک‌های سخت)، مقاومت بیشتر در برابر ضربه و میدان‌های مغناطیسی و نهایتا مصرف کم‌تر توان است. در مقابل می‌توان از قیمت بالاتر به ازای هر گیگابایت فضا (اصلی‌ترین ایراد)، عمر کم‌تر و قابلیت‌های پایین‌تر به عنوان معایب این درایوهای ذخیره‌سازی یادکرد. 

در نهایت توجه داشته باشید هرآنچه که انتخاب شما برای گزینه مورد استفاده در قالب فضای ذخیره‌سازی باشد، بهتر است با مراجعه به وب‌سایت‌ شرکت‌های مطرح در این حوزه ( نمونه‌هایی مانند سیگیت، سامسونگ، توشیبا، وسترن دیجیتال، کینگستون، سن‌دیسک، هیتاچی و اینتل) بررسی‌های لازم در خصوص ابعاد، سرعت، عملکرد و یا حتی مقایسه قیمت محصولات انتخابی را انجام دهید و سپس اقدام به خرید کنید.

منیع: itiran


[list icon=”momizat-icon-bullhorn” ]کلیـک کـنید و به کـانال مجلـه در تلگــرام بپیـوندید[/list]