نانو استیشن یا Nanostation نوعی فرستنده دیجیتال رادیویی برد پایین است که از آن برای ایجاد شبکه های رایانه ای در فواصل نسبتا کم استفاده می شود. این نام توسط شرکت ubnt برای این محصول انتخاب شده است. این شرکت انواع متفاوتی از NanoStation ها تولید می کند. در این مطلب بیشتر با این دستگاه آشنا می شویم.

نانو استیشن ها چطور کار می کنند؟

نانو استیشن ها از طریق پروتکل های شبکه اقدام به ارسال و دریافت اطلاعات می کنند. این دستگاه ها به علت سادگی و ارزان قیمت بودن محبوبیت زیادی دارند.
در واقع دستگاه نانو استیشن اطلاعات شما را از طریق یک کابل شبکه دریافت کرده و سپس آن را به امواج رادیویی دیجیتال تبدیل می کند. در طرف دیگر یک نانو استیشن دیگر همین امواج را دریافت کرده و انها را مجدد به اطلاعات منطبق با شبکه شما تبدیل می کند.

آیا نانو استیشن ها با ثبات هستند؟

نانو استیشن ها نسبت به فرستنده های رادیویی انالوگ ثبات بسیار بالایی دارند. در صورتی که انتن ها به درستی نصب شوند و اطلاعات در پهنای باند مجاز نانو اسیشن با ان منتقل شود شما یک شبکه کاملا با ثبات بی سیم از طریق آن خواهید داشت.

در زمان نصب این دستگاه ها باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مهمترین نکته در زمان نصب نانو استیشن ها توجه به این موضوع است که بین فرستنده و گیرنده نباید جسمی خارجی واقع شده باشد. در اصطلاح می توان گفت که فرستنده باید بتواند گیرنده را ببیند. در صورتی که جسمی بین فرستنده و گیرنده قرار گرفته باشد احتمالا شما امکان ارسال اطلاعات را نخواهید داشت یا شبکه شما به شدت بی ثبات میشود.
توجه داشته باشید که برای ارسال و دریافت اطلاعات شما به حداقل دو نانواستیشن احتیاج خواهید داشت که یکی به عنوان فرستنده و دیگری به عنوان گیرنده عمل میکند. شما میتوانید یک پیوند چندگانه نیز به همین صورت ایجاد کنید.
نکته بعدی که بسیار حائر اهمیت است محاسبه پهنای باند عبور از انتن هاست. درصورتی که پهنای باند عبوری شما از مقدار مجاز بیشتر باشد یا روی نقطه بحرانی قرار گیرد شبکه شما به شدت بی ثبات می شود. سعی کنید میزان پهنای باند مورد استفاده را همیشه تا سطح ۷۰درصد از مقدار مجاز نانو استیشن نگه دارید.
به صورت کلی در ایران سری نانو استیشن M5 از بقیه سری های این دستگاه محبوب تر است. در صورتی که شما هم می خواهید یک کاربری ساده از نانواستیشن داشته باشید از همین سری استفاده کنید.

چطور از نانو استیشن در سیستم مداربسته شبکه استفاده کنم؟

استفاده از نانو استیشن و اتصال آن به دوربین های مداربسته شبکه بسیار ساده است. کافیست دوربین مداربسته را به صورت مستقیم به آنتن وصل کنید، انتن را در حالت فرستنده قرار دهید و رنج ای پی هر دو را درست تنظیم کنید. در طرف دیگر نیز شما نانو استیشن را به شبکه خود وصل می کنید و دوربین به راحتی در شبکه شناسایی می شود. برای اطلاعات بیشتر به مطلب “طریقه نصب نانو استیشن” مراجعه کنید.

چطور از نانو استیشن در سیستم مداربسته انالوگ استفاده کنم؟

در سیستم مداربسته انالوگ شما نمیتوانید دوربین را مستقیم به نانواستیشن وصل کنید پس مجبور خواهید بود ابتدا از طریق ویدئو سرور اطلاعات دوربین خود را به صورت شبکه دراورده و سپس از طریق نانو استیشن آن را ارسال کنید. توجه داشته باشید که در طرف گیرنده نیز شما اطلاعات را به صورت دیجیتال دریافت می کنید و امکان دیدن آنها بر روی DVR وجود ندارد و باید از NVR یا سرور برای دیدن تصاویر دوربین استفاده کنید.


 [list icon=”momizat-icon-bullhorn” ]کلیـک کـنید و به کـانال مجلـه در تلگــرام بپیـوندید[/list]


مشخصات انواع نانو استیشن

نوع نانو استیشن فرکانس پهنای باند برد
locoM9 ۹۰۰MHz ۱۵۰Mbps+ ۱۰km+
NSM2 ۲٫۴GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۳km+
locoM2 ۲٫۴GHz ۱۵۰Mbps+ ۵km+
NSM3 ۳GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
NSM365 ۳٫۶۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
NSM5 ۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
locoM5 ۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۰km+