دوربین های مگاپیکسلی از کیفیت خیلی بیشتر در مقایسه با دوربین های عادی برخوردارند و به همین دلیل برای حفظ کیفیت تصویر دوربین ها باید در زمان انتخاب لنز برای آنها خیلی دقت کرد.  در صورتی که از لنز مناسبی برای دوربین مگاپیکسل استفاده نکنید کیفیت تصویر خروجی شما میتواند به شدت کاهش یابد.
در واقع پدیده انکسار نور یا پراکندگی نور در زمان عبور از لنز غیر قابل پیشگیری است اما میتوان با انتخاب لنز مناسب تاثیر آن را به شدت کاهش داد.

به همین دلیل در انتخاب لنز به جز جنس، باید به دریچه دیفراگم آن نیز توجه داشت.
لنزهای مگا پیکسل عموما دارای قدرت تفکیک (Resolving Power) به مراتب بالاتری نسبت به لنزهای عادی هستند. قدرت تفکیک لنز مشخص کننده توانایی لنز در نشان دادن و عبور دادن جزئیات تصویر است.
لنز مورد نیاز برای یک دوربین IP/ مگاپیکسلی  بسیار متفاوت از لنزهای معمولی یک دوربین آنالوگ قدیمی است، برای داشتن یک دوربین با کیفیت بالا نیازمند لنزهایی با کیفیت بالا هستیم،پوشش مساحت مشابهی از یک فضا با یک دوربین  با لنز مگاپیکسلی ،حال آنکه در گذشته پوشش این مساحت به چندین مدل دوربین آنالوگ نیاز داشت، حال شما تنها بر اساس سخت افزار دوربین خود لنزهای مگاپیکسلی را بر اساس نوع پوشش تصویری در پروژههای خود استفاده کنید.

لنزهای مگا پیکسل با توجه به تفاوت های زیادی که با لنزهای معمولی دارند به مراتب پرهزینه تر از این لنزها هستند

[lightbox thumb=”http://mag.ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/05/channel-telegraaam.jpg” link=”https://telegram.me/ipmcctv”]