HD یک فرمت تصویر دیجیتال است که بیش از اینکه مانند DVD از آنالوگ تبدیل به دیجیتال شود، از منبع خود استفاده می کند. فرمت تلویزیونی HD که با نام۱۰۸۰HD   نیز شناخته شده است، با پیکسل افقی ۱۹۲۰ * عمودی ۱۰۸۰ ، استاندارد کنونی تلویزیونی به شمار می رود. اساسا HD، رزولوشن پنج برابر پیکسل D1 را ارائه می دهد.

زمانیکه یک سیگنال HD توسط یک دوربین تولید می شود، با توجه به اینکه این سیگنال (اسکن در هم آمیخته- ۱۰۸۰i) یا (اسکن پیشرفته- ۱۰۸۰p) است، جریان ۱٫۵ Gb و یا ۲Gb بر ثانیه تولید می کند.این یک انتقال داده بزرگ از یک دوربین است که ۲۰ سال پیش حتی تصورش هم غیر ممکن بود. حدود ۱۲ سال پیش، یک استاندارد فشرده سازی جدید با نام H.264 یا کد گذاری پیشرفته تصویر AVC  وارد بازار شد تا به دوربین ها اجازه انتقال و ذخیره سازی حجم بالای داده های تصویری را بدهد.

با این وجود، تکنولوژی های اخیر سنسورهای دوربین ،مثل تصویر ۴k، فرمتهای تصویر خیلی بیشتر ) HD با ۴ برابر پیکسل در مقایسه با HD – ۳۸۴۰*۲۱۶۰ پیکسل)  را ارائه می دهند. با استفاده از اصطلاحات کنونی رایج برای HD، میتوان ۴k را ۲۱۶۰HD نامید.  این رزولوشن همچنین Ultra HD نیز نامیده می شود.

۴K برابر با جریاندهی زنده ۸ مگا پیکسلی تصویر است که حجم غیر فشرده این تصویر که ۱۲گیگا بایت بر ثانیه است ، فشره سازی جریان  ۴kرا لازم می سازد. در حالیکه فشرده سازی H.264   میتواند برای تصویر۴k  به کار گرفته شود، فشرده سازی تصویر کار آمد تری مورد نیاز بوده است و H.265 که با عنوان کد گذاری موثر تصویرHEVC  شناخته شده است، دو سال پیش به بازار آمد.

در هنگام مشاهده تصاویر  ۴K و ۸K ، بیننده باید در فاصله نزدیکتری از دوربین قرار بگیرد وحس بینایی کاملا درگیر خواهد بود. گفته می شود که مشاهده تصاویر به صورت سه بعدی آنهم بدون عینک سه بعدی است. این تجربه، توسط بسیاری از تماشاگرانی که مسابقات المپیک لندن سال ۲۰۱۲ را به صورت ۸K مشاهده نموده اند، گزارش شده است .

صنعت CCTV همیشه در تلاش برای کم کردن هزینه ،بالا بردن رزولوشن و بیشتر کردن زمان ذخیره است. انجام این کار آسان نیست اما تمامی تلاشها در جهت دستیابی به این قابلیت هاست. یکی از راههای کاهش هزینه دوربینهای با رزولوشن بالا، کوچک کردن سنسور ودر مقابل بالا بردن تعداد پیکسل ها است. ساخت سنسورهای کوچکتر به معنای لنزهایی با محدوده دید کمتر است که یعنی همان لنز های کوچکتر. در نهایت، لنز کوچکتر یعنی شیشه کمتر و قیمت پایینتر.

در اکثر برنامه های کاربردی CCTV ، استفاده از دوربینهای۴k   به همراه استفاده از برخی نسخه های سیستم های اجرایی ویندوز است، یک پردازشگر فوق سریع و یک کارت گرافیکی قدرتمند. یک تصویر کامپیوتری۴k  مورد نیاز است که تعداد کمی موجود می باشد. اکثر کاربرها تصویر تلویزیونی۴k  را انتخاب خواهند کرد که از لحاظ فیزیکی از صفحه کامپیوتر بزرگتر است. بسیاری از قدرتهای پردازشگر باید بتوانند یک یا چند جریان تصویر۴k  را کد گشایی کنند اما فقط نسخه های جدید ویندوز، با کارتهای گرافیک خاصی ،ممکن است بتوانند رزولوشن۴k   را پشتیبانی کنند.

در هنگام استفاده از۴k   ، کاربرها باید موارد گفته شده را در نظر داشته باشند.

کاربرها باید بعد از بررسی تمام موارد زیر،

پیکسل کمتر

عملکرد در نور بسیار کم

اپتیک مورد نیاز

پهنای باند بیشتر

وبارگذاری و در خواست ذخیره در قدرت کد گشایی کامپیوتر،

در مورد اینکه آیا۴k  مناسب با سخت افزار و نرم افزار کنونی کامپیوترشان هست یا نه، تصمیم بگیرند. اگر تمامی موارد مناسب بود، سپس شروع کنید.

[lightbox thumb=”http://mag.ipmcctv.com/wp-content/uploads/2016/05/channel-telegraaam.jpg” link=”https://telegram.me/ipmcctv”]