قابلیت S/R یا سیگنال به نویز در یک دوربین بسیار مهم هست. قابلیتی که در دوربین Turbo HD برند #Akitan کاملا به آن توجه شده و بیشترین مقدار یعنی ۶۲dB برای این قابلیت تعیین و تعبیه شده است، حال منظور از این S/R و اون عدد ۶۲dB یا دسی بل چیست؟

همه ما نصاب ها (( تاکید میکنم نصاب نه فروشنده، چون چنین موردی رو فقط یک نفر میتونه کامل درک کنه که خودش کار نصب انجام داده، نه پشت میز نشسته و از رو کاغذ اعداد رو گفته)) ، عرض میکردم که مشکل اساسی در یک دوربین زمانی اتفاق میفته که دوربین رو نصب کردید و حالا شب شد و مادون قرمز دوربین روشن شد و شما تصویر در تاریکی شب رو دارید. ولی وقتی به تصویر خوب دقت میکنید میبیند که یه تصویر حالا دون دون رو داره، یعنی دانه‌های برفکی بر روی تصویر افتاده و هر کاری میکنید ، رفع نمیشه (( با زور درست نمیشه، دوربین باید قابلیتش رو داشته باشه )).

بله، تصویر دارای دانه های برفکی است که از وضح و کیفیت تصویر کاسته و در نتیجه پروژه شما رو زیر سوال برده، این همان S/R یا بحث سیگنال به نویز هست که در دوربین ها مهم ولی زیاد بهش اهمیت نمیدن. هر چقدر این مقدار بیشر باشه، اونقدر هم دانه های برفکی کم خواهد شد و تصویر واضح تر و هر چقدر مقدار کم باشه، دانه های برفکی زیاد و تصویر بدتر.

مثلا همین دوربین #Akitan، سری Turbo HD، دارای S/R با مقدار بیشتر از ۶۲dB هست. یعنی تصاویر در شب، از وضوح بالاتری برخوردار هست.

 

به نظرم کمی در مورد S/R بگیم ، موضوع کامل جا میافته:

 

در برخی از وسایل پخش صوتی و تصویری حتما عددی را مشاهده کرده‌اید که جلوی S/N، SNR و یا S/N Ratio نوشته شده است. شاید برای شما هم جای سوال باشد که این عدد چه چیزی را مشخص می‌کند؟!

این عدد همانطور که از معنی عبارت کامل آن یعنی Signal to Noise Ratio مشخص است، میزان نسبت سیگنال به نویز را نشان می‌دهد و به عبارتی دیگر بیانگر میزان توان سیگنال اصلی به توان نویز است. هرچه این نسبت بیشتر باشد، کیفیت صدا و تصویر بهتر خواهد بود

در مورد تصویر، نویز بر روی تصویر ایجاد شده به صورت دانه‌های برفک مشخص خواهد شد و موجب پایین آمدن قابلیت تشخیص در تصویر نمایش داده شده بر روی مانیتور خواهد شد. واحد نشان دهنده نسبت s/n دسیبل dB است. البته این خصوصیت ممکن است به صورت یک نسبت نیز مشخص شود. جدول زیر میزان معادل دسیبل به نسبت سیگنال به نویز را نشان می‌دهد.

dB نسبت
۱۰۰ ۱۰۰,۰۰۰:۱
۶۰ ۱,۰۰۰:۱
۵۰ ۳۱۶:۱
۴۰ ۱۰۰:۱
۳۰ ۳۲:۱
۲۰ ۱۰:۱
۱۰ ۳:۱

برای مثال میزان دسیبل ۴۰ نسبت ۱۰۰ به یک را نشان می‌دهد به این معنا که نویز تولید شده صد برابر کمتر از سیگنال تصویر ایجاد شده است. از انجایی که احتمالا شما هیچ پیش فرضی از میزان مناسب s/n ندارید در جدول زیر این نسبت را مقایسه می‌کنیم.

جدول زیر در مورد کیفیت تصویر است، همین جدول در مورد کیفیت صدا نیز می‌تواند استفاده شود.

کیفیت تصویر S/N نسبت dB
عالی, هیچ نویز قابل تشخیصی وجود ندارد ۱,۰۰۰ ۶۰
خوب, کمی نویز در تصویر وجود دارد اما کیفیت خوب است ۳۱۶ ۵۰
معقول, تصویر نسبتا خوب است اما همه جزئیات مشخص نیست ۱۰۰ ۴۰
تصویری ضعیف است با حجم زیادی از نویز ۳۲ ۳۰
تصویر غیر قابل استفاده است ۱۰ ۲۰

 

تو کاتالوگ دوربین های #Akitan، مقدار عدد S/R برابر ۶۲dB می باشد که این نشان از حذف نویز روی تصویر و وجود تصویر واضح در شب و یا حتی روز هست.

 

جهت خرید، اخذ نمایندگی فروش محصولات Akitan در شهر خود، با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:

[list icon=”momizat-icon-phone” ]02166126233,02166947804,02169947802[/list]

آدرس سایت :

[list icon=”momizat-icon-dribbble” ]سایت فروش: www.ipmcctv.com,سایت اصلی شرکت: www.akitan.org[/list]

 


[list icon=”momizat-icon-bullhorn” ]کلیـک کـنید و به کـانال مجلـه در تلگــرام بپیـوندید[/list]