برای اینکه کل فضایی که در آن دوربین مداربسته نصب شده بیشتر تحت کنترل ما باشد بهتر است از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده کنیم.
هم اکنون بیشتر دوربین مداربسته آنالوگ جای خود را به دوربین مداربسته تحت شبکه داده اند. در فناوری های جدید به کارائی دوربین مداربسته و سیستم هوشمند آن و همچنین نصب آسان توجه ویژه ای شده است. در این مقاله به موقعیت‌های موجود در زمینه آینده‌ دوربین‌ مداربسته هوشمند می‌پردازیم.

کنترل درآمدها

یکی از مزایایی تقاضای مدرنیزه شدن پارکینگهای طبقاتی این است که به خاطر گم شدن قبض بعضی از افراد از درآمد پارکینگ کم نمی شود. برای مثال اگر کسی که اتومبیل خود را برای یک هفته در پارکینگ گذاشته و قبض خود را گم کرده است، با ادعای اینکه دو روز اتومبیل خود را پارک کرده می تواند از درآمد پارکینگ ولی مسئول مربوطه می تواند با چک کردن اتومبیل مذکور با دوربین تحت شبکه  مانع این کار شود.

اتومبیل های مسروقه

از معضلات دیگر این پارکینگ ها می توان به مخفی کردن اتومبیل های دزدی و مفقود شده در آنها اشاره کرد که در این صورت پیدا کردن اتومبیل برای پلیس کار بسیار دشوری خواهد بود. 

ایمنی بیشتر
در این گونه پارکینگ ها به یمن وجود سیستم های هوشمند، شخص می تواند با خیال راحت ماشین خود را پارک کند و از سالم تحویل گرفتن آن اطمینان حاصل کند. صاحبان پارکینگها می بایست با نصب تجهیزات تحت شبکه و سیستم هوشمند اطمینان لازم را بابت دزدی و ضربه به اتومبیل به مشتریان بدهد.

طراحی سیستم

سیستم هوشمند مخصوص پارکینگ طبقاتی از اجزا و ساختار زیر تشکیل شده است:

۱٫ دوربین های مدار بسته دیجیتالی مخصوص دید در شب و تاریکی

۲٫ سیستم‌های دارای اشعه مادون قرمز برای اینکه تمام جزئیات ثبت شود.

 ۳٫ برنامه ها و نرم‌افزاریی قدرتمند برای خواندن پلاک اتومبیل ها

۴٫ یک کامپیوتر برای مدیریت تصاویر و کنترل از راه دور

۵٫ وجود یک پایگاه داده برای ذخیره و آرشیو کردن دیتاها و اطلاعات لازم

یک مثال تحقیقاتی

از بزرگترین پارکینگهای طبقاتی کشور فنلاند می توان به پارکینگ Foruml  اشاره کرد و دارای یک سیستم هوشمند بسیار قدرتمند است که از ساختارهایی چون دوربین‌های تحت شبکه و نرم‌افزار تشخیص پلاک اتومبیل تشکیل شده است که می تواند پلاک اتومبیل ها را در هنگام ورود و خروج کنترل کند. دوربین وقتی شماره پلاک اتومبیل را چک می کند آن اعداد را برای سرور مرکزی می فرستد و قادر به شناسایی شماره پلاک های ۴۹ کشور می باشد. مثلاً برای پلاک  اتومبیل ها کره جنوبی از نوع اتومبیل ، کشورهای اروپایی پرچم‌های بین‌المللی، آمریکا ایالت‌ها و چین استان‌هایش بهره گرفتند. این پارکینگ هم‌چنین دارای یک سیستم نظارتی آنالوگ هم می باشد که به وسیله‌ سرورهای تصویری شرکت اکسیز، کار می‌کند. دوربین های متعدد دیجیتال تحت شبکه جدید، همراه تعدادی سرور برای افزایش میزان ذخیره سازی و شناسایی شماره پلا‌ک‌های اتومبیل ها جز کاربرد های اضافه شده به سیستم است. پارکینگ Foruml هم اکنون از ایمن‌ترین سیستم‌های نظارتی می یاشد. با ارتقاء تجهیزات سیستم های هوشمند در این پارکینگ میزان شکایات و  سرقت اتومبیل ها کاهش یافته است.

کارایی بهینه

امروزه در بازار جهانی سیستم های هوشمند، فناوری ها و  تجهیزات جدیدی ارائه می شود که کاربردهای متعددی را در بر می گیرد. بالا رفتن کیفیت تصاویر و امکان ردیابی حرکت و نمایش جزئیات در تاریکی و نور ضعیف از جمله این تجهیزات است. وقتی نور کم می شود سنسور مادون قرمز به طور خودکار فعال می شود  شروع به تولید تصاویر سیاه و سفید می کند. چنین عملکردهایی در کاربردهای زیر مفید است:
• کنترل دسترسی: با وجود خوانده شدن پلاک خودرو ها هنگام ورود و خروج دیگر نیازی به نگهبان نیست

• پرداخت عوارض بزرگراه: با وجود گذر سریع از عوارض و عدم پرداخت مبلغ مورد نظر ، پلاک اتومبیل خوانده ، شناسایی و عوارض پرداخت می گردد.
• کنترل مرز: برای شناسایی اتومبیل های ورودی و خروجی و کنترل اراضی و مرزها از قابلیت شناسایی پلاک خودروها استفاده می شود.
• برنامه‌ریزی ترافیک: با وجود ثبت شماره پلاک اتومبیل ها و اطلاع از تعداد آنها می توان برنامه ریزی دقیقی برای ترافیک در نظر گرفت.

• تشخیص و ثبت هوشمند چهره: اگر هنگام ورود اتومبیل به پارکینگ امکان تشخیص و ثبت چهره راننده وجود داشته باشد احتمال رخ دادن دزدی از بین می رود.

مزایای دوربین‌های تحت شبکه

در آینده نه چندان دور کنترل و نظارت ساختمان ها، پارکینگ ها و بسیاری دیگر از محیط ها تنها توسط دوربین های مدار بسته هوشمند صورت می پذیرد. همینطور می توان از یک دوربین مگاپیکسلی برای گرفتن تصاویر با وضوح و کیفیت بالا استفاده شود. در تمام سیستم ها و کامپیوتر های مختلف با  نصب نرم افزار مدیریت تصاویر می توان سیستم نظارتی را توسعه بخشید. در ضمن این دوربین ها با کابل انتقال دیتا به هم وصل می شود. یک نکته بسیار مهم، تجهیز دوربین‌های نظارتی به سیستم‌های حفاظت در برابر تغییرات آب و هوایی، باد و لرزش می‌باشد که برای این منظور از کاور های مخصوصی بهره می گیرند.

اهمیت تحلیل پهنای باند

برای انجام بعضی کارایی ها، به تغییر پهنای باند نیاز داریم. برای اینکه بتوانیم بدون پائین آمدن کیفیت تصاویر حجم آنها را کم کنیم نیز می توانیم از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنیم. با ادغام این تکنیک‌های ذخیره‌سازی جدید با نیازهای مشتریان، دیگر نیازی به خرید پهنای باند بیشتر نمی‌باشد. پهنای باند برای کاربردهای مختلف نیاز به تحلیل مربوط به خود را دارند مثلاً برای بعضی از کارایی ها نیازی به وضوح بالا ی تصاویر نداریم.

کاهش بهره گیری از نیروی انسانی

امروزه فقط برای نصب، راه اندازی و کاربری نیاز به استفاده از نیروی انسانی است و  بقیه کارکرد و عملیات سیستم های نظارتی توسط سیستم های اتوماتیک ماشینی تحت کنترل قرار می گیرد.

 


[list icon=”momizat-icon-bullhorn” ]کلیـک کـنید و به کـانال مجلـه در تلگــرام بپیـوندید[/list]