بعضی مواقع با تماسهایی از جانب طلافروشان نسبت به تهیه دوربین مداربسته ای که بتواند تصاویر را واضح تر و بدون هاله ای از نور ، تشخیص دهد ، مواجه هستیم. برخی از نصابان عزیز ، که دلیل اصلی این امر را نه میدانیم و نه میخواهیم بگوییم، به صورت غیر حرفه ای نسبت به تهیه و نصب دوربین مداربسته در طلافروشی اقدام میکنند. ولی در آخر سر با این مشکل اساسی که تصویر قابل تشخیص نیست مواجه میشوند.

در این مقاله که توسط اینجانب، مهندس اسماعیلی تهیه شده، برخی نکات مهم در زمینه نصب دوربین در طلافروشی ، به اطلاع شما عزیزان میرسانم.

مغازه های طلافروشی از تعدد نور و همچنین انواع رنگهای نور مواجه هستند، همانطور که پیش تر در مقالات قبلی گفتیم، دوربین مداربسته دارای فرکانس کاری برای شاتر هست که در صورت عدم همخوانی نور با آن گزینه، باعث ایجاد تناقض در رنگ میشود. پس در صورتی که دوربین را نصب و روشن کردید و دیدید که رنگ سیاه، به رنگ دیگری دیده میشود دلیل اصلی آن نورهای مغازه طلافروشی می باشد. این مورد را برای صاحبان مغازه ها گفتیم که ایراد از دوربین نیست، بلکه نور مغازه عمل اصلی است.

ولی مشکل اصلی کار ، تغییر رنگ نیست، مشکل دیگری در کار مغازه های طلافروشی وجود دارد.

تمامی طلافروشی ها، دارای یک پیشخوان برای قراردادن طلا بر روی آن و عرضه طلا هستن، ولی مشکل اصلی اینست که این پیشخوان از شیشه است و قسمت زیرین از هر جنسی باشید، بیشتر به رنگ سفید است و از طرف دیگری نور های پر قدرت در بالای این پیشخوان و به صورت عمودی قرار دارند و این یک مشکل جدی برای نصابان.

فرض کنید دوربین ها را نصب کرده و بر حسب عادت، یکی از دوربینها به طرف پیشخوان نشانه گیری شده و از روی پپیشخوان تصویر برداری میکند تا هر اتفاقی را به نمایش بگذارد، مثلا یک انگشتر برای فروش تحویل مشتری داده میشود، انگشتر بر روی پیشخوان قرار داده میشود، نورها روشن، همین لحظه، نور تابیده شده بر روی شیشه ، بازتاب پیدا کرده و به طرف دوربین منعکس میگردد. در این مرحله دوربین باید نور را کاهش داده و انگشتر را نشان دهد، در این لحظه تصویر کاملا بهم میخورد و کلا روشن میشود و هیچ نشانه ای از انگشتر دیده نمیشود.

نصابان عزیز در این مرحله چندین راه دارند:

  1. انتخاب دوربین مداربسته ای که دارای WDR واقعی می باشد، این قابلیت باعث کاهش و جمع کردن نور بازتاب شده از روی پیشخوان شده و در نتیجه باعث نمایش انگشتر میگردد.( از این قابلیت در پلاک خوانی خودرو هم می توان استفاده کرد)
  2. از قابلبت HSBLC می توان استفاده کرد
  3. دوربین باید دارای BLC واقعی باشد.
  4. محل دوربین را تغییر دهید، به گونه ای که در محل بازتاب کمی از نور چراغها قرار گیرد
  5. سعی کنید کف زیر شیشه را تیره در نظر بگیرید

با در نظر گرفتن این موارد، مهمترین مشکل نصب دوربین در طلافروشی حل میشود.

امیدوارم با در نظر گرفتن نکات فنی و انتخاب صحیح دوربین مداربسته، قادر به ارائه بهترین تصویر و با کیفیت ترین تصویر باشید.

با تشکر

مهندس اسماعیلی


 [list icon=”momizat-icon-bullhorn” ]کلیـک کـنید و به کـانال مجلـه در تلگــرام بپیـوندید[/list]